Защо е важно да помагаме на организма си с храни поощряващи алкална среда?

Една тема в посока, за която вече писах веднъж, а именно противовъзпалителните/ алкалните храни. Много е важно да бъде обсъдена и разяснена, толкова пъти, колкото е необходимо, за да може да създадем навик, разбиране, и съзнанието, което е необходимо, за да осмислим и приемем, че това е начина да си запазим здравето и да не бъдем товар на децата си един ден. Никой не ни е длъжен да плаща за нашите грешки.

Алкалната среда е от изключително значение, защото нивото на рН на вътрешните ни течности засяга всяка клетка в нашето тяло. Оптималното ни здраве напълно зависи от алкалността на вътрешната среда. Тялото ни е изключително умен механизъм (който за съжаление, ние не слушаме, а се мъчим да контролираме с нашите „огромни“ количества „знания“, които ни се предлагат на пазара, което в повечето случаи е просто една добре маркетизирна стока). Тялото ще направи всичко възможно, за да запази кръвта и лимфата в леко алкално състояние. За съжаление съвременният начин на живот предразполага изключително кисела среда, за което са предпоставка – преработените храни, захарите, млечните продукти, кафето и газираните напитки, алкохолът, месото и стресът водят до повишаване на киселинността. Тялото се изтощава, използвайки своя малък алкален буфер, за да поддържа този баланс. Това води до умора, проблем с концентрацията, увеличаване на теглото, болки и болести. Задайте си въпрос тук – Дали всъщност симптома на умората от Хашимото и Хипотиреоидизъм не произлиза от високото ниво на киселинност в организма ти? Помисли с какво захранваш организма си?

Алкалната храна и водата са един от най-простите и най-мощни начини за алкализиране на тялото. Това неутрализира киселината и връща всичко в равновесие. Цялата тази допълнителна енергия може да бъде използвана за премахване на токсините, за лечение, като ви дарява с жизненост, подобрено либидо и настроение.

В допълнение … Киселинното тяло се стреми да задържи мазнините в резерв, за да може да съхранява излишната киселина! И така, веднага щом създадете в тялото алкална среда, мазнината започва да се топи, като дава на тялото енергията и здравето, което заслужавате. Необходимо е да се стремите да ядете най-малко 70% алкални храни и напитки. По-долу ще споделя кои храни са алкални и кои киселинни.

Можем ли да променим РH-то си?

Отговорът е – ДА, можем да променим средата на тялото си – чрез храна, вода, сода бикарбонат, сок от цитрусови плодове и др. Намаляването на киселинността е с цел е да се предпази тялото от стрес, поради създадената допълнителна работа. Тялото ще направи каквото е необходимо, за да регулира рН на кръвта (и рН другите клетъчни течности), но постоянното претоварване се появява като първо-причината за голяма част от здравословните проблеми.

Чрез промяна на живота и захранване с алкални храни тялото се облекчава, като постоянната нужда да регулира рН намалява, като по този начин тялото процъфтява. Разбира се, алкалните храни също са пълни с хранителни вещества, те са живи, пресни, здравословни, с високо съдържание на вода, храни богати на витамини, минерали фито-хранителни вещества, антиоксиданти, фибри и др.

Докато киселинните храни са лишени от хранителни вещества, нездравословни, артериално съсирващи, захарни и често включват транс мазнини. Те са рафинирани, окисляващи се и допринасят с нула хранителни вещества към тялото ви.

Алкалните храни са точно обратното. Няма алкална храна, която да е вредна.

Тялото не е еволюирало, за да се справи с динамиката и насищането с джънк храни в съвременния свят. Напротив, то е обременено с киселинна диета от дрожди, захари, транс-мазнини, алкохол и преработени храни.

Колкото и да му се иска да може да неутрализира всичката насъбрала се киселина в организма, то изнемогва в един момент, като тогава се отразява с физически отрицателни странични ефекти.

Човешкото тяло създава собствени киселини (метаболитни киселини) чрез малка буферна киселинна система, която може ефективно да неутрализира киселината, отделена от нашите вътрешни процеси и метаболизъм.

Въпреки това, когато вкарваме ежедневно допълнително киселини в организма, тялото преминава в шок – то отчаяно се опитва да запази рН на кръвта и на другите течности при слабо алкално рН от 7,365. Това е момента, в който може да се нанесат щети от високата киселинност.

Тялото винаги ще запазва рН на кръвта в много тесни граници, близки до рН 7.365. Нашата цел НЕ е да променяме това, а да подкрепим усилията на организма да я поддържа в това ниво. Стандартното и съвременно хранене с тежка/мъртва тестена, мазна и солена храна, създава основа за кисела среда, която пък от своя страна създава постоянно напрежение върху тялото от удвоената работа за алкализиране на средата, за да се опита да неутрализира тези киселини и да се задържи леко алкално рН.

Вредите на организма се нанасят не само след консумацията на киселинните храни, но също и благодарение на прекаленото натоварване на тялото да работи в насока неутрализиране на тези киселини, за да поддържа здравословното рН от 7,365. Както вече споменах необходимо е просто да помогнем на тялото си като дадем инструментите, от които то се нуждае, за да поддържа това рН по възможно най-лесния начин. Именно с набавянето на противовъзпалителните/алкалните храни ще помогнем на организма си да има свободата и енергията да се регенерира и да заработи за нас.

Системното консумиране на храни и начин на живот поощряващи киселинна среда (т.е. живот изпълнен със стрес, липса на упражнения и движение) водят до сериозни проблеми. Тялото ще направи дългосрочни жертви, за да поддържате краткосрочното си здраве с ритъма на поддържане на алкално рН от 7,365. Тогава става изсмукване на калция от костите, магнезият се изтегля от мускулите, както и се увеличава присъствието на вредна чревна микрофлора в храносмилателната система.

Ето някои ранни признаци на излишни киселини в тялото:

  • Отпадналост сутрин и мигрена.
  • Затруднено концентриране и запаметяване.
  • Раздразнителност.
  • Прекалено мазна кожа при събуждане, обилно потене при леки напрягания.
  • Лош дъх и обложен език рано сутрин.
  • Затруднено храносмилане. Събуждане по няколко пъти нощем.
  • Болки в тялото, мускулите, схващания.

Всяка поета храна влияе на средата в организма. Киселинността или алкалността на храната се определя от минералния й състав. Алкално-образуващи елементи са Калций, Желязо, Магнезий, Натрий, Калий, докато киселинно-образуващи са хлор, йод, манган, сяра, фосфор и др. При внасяне в организма на киселинна храна, за да може киселинността да бъде неутрализирана към алкална – организма започва да използва запасите си от алкални елементи. Което автоматично означава, че захранването с храна влияеща силно киселинно на средата ни, задължително допълнително натоварва организма с източване на важни минерални елементи за преодоляването на киселинността. Освен, че дърпа ценна енергия, ами изсмуква и алкалните минерали, които в един момент започват да не достигат ако не вземаме добавки или не си ги набавяме с останалата храна. Но имайки предвид, колко са тежки киселинните храни, обикновено място за друга храна няма, затова е препоръчително добре да се балансира дневното ни меню. Колкото по-алкално, толкова по-добре за нас в дългосрочен план.

В обобщение

  • Тялото винаги ще се стреми да запази рН на кръвта в много тесни граници, близки до рН 7.365.
  • Нашата цел НЕ е да променяте това, а да подкрепяте усилията на организма да поддържат нивото.
  • Промяната на храните към по-алкални спомага тялото в процеса му на неутрализация на киселините, което освобождава много енергия, която може да използваме в ежедневието си.
  • Вредите на организма се нанасят не само след консумацията на киселинните храни, но също и благодарение на прекаленото натоварване на тялото да работи в насока неутрализиране на тези киселини, за да поддържа здравословното рН от 7,365.

Таблица с храните и тяхната алкалност, киселинност и неутралност.

Авторски публикации 52

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани публикации

Започнете да пишете термина, по който желаете да направите търсене, и натиснете Enter. Натиснете ESC за отказ.

Нагоре